Referendum v Ústí nad Orlicí proběhlo

Referendum skončilo, hlasy sečteny: 34,375 procenta. O vlásek nám utekla účast 35 procent voličů, aby bylo referendum závazné. To je hranice, kterou stanovili zákonodárci.
Přestože jsme nedosáhli na tuto lidmi stanovenou rysku, naše úsilí nebylo nadarmo. Otevřeli jsme bolavé místo našeho města a zastupitelé a tisíce voličů se k němu mohli vyjádřit. Spojili se lidé dobré vůle a nepolitická sdružení. Máme tu skupinu aktivistů, která slušně, s úctou a srozumitelně umí komunikovat s veřejností, médii a vedením města. Prostě naše město je lepší a to je příslib do budoucna, ať už na radnici usedne kdokoli. Všem voličům, dobrovolníkům i úředníkům města a členům komisí moc díky !

Někdo říká že referendum je neplatné. A asociací k tomu se nám v hlavě může objevit: zbytečné
Ale výsledek pod 35 procentní hranicí říká to, že NEZAVAZUJE zastupitele k jednání podle výsledku.
Nicméně naši kandidáti do zastupitelstva shodně deklarovali, že hazard je vážný problém a oni ho vyřeší (zdrženliví byli pouze v ODS a KSČM). Pokud tedy nedojde k velké koalici ODS a KSČM, bude vzkaz voličů orlickoústeckým referendem jistě zodpovězen.

Stanoviska lídrů vítězných stran ze září 2014:

PETR HÁJEK, dosavadní starosta, vítěz voleb za Oušťáky:

Petr Hájek.

Všichni víme, že v současné podobě je hazard provozován na základě platné legislativy ČR. Proto by se měl hazard systémově řešit změnou příslušných zákonů na úrovni parlamentu. Samozřejmě vnímám aktivity těch, kteří na problematiku hazardu v našem městě upozorňují a domáhají se jeho úplného zrušení, ale nevím, za jak velkou skupinu občanů mluví. Z těchto důvodů podporuji vyhlášení místního referenda s jednoznačnou otázkou. Hazard v Ústí nad Orlicí ANO nebo NE. Jedná se o zásadní rozhodnutí a každý občan by měl dostat možnost vyjádřit svůj názor.”

JIŘÍ ČEPELKA, ex-starosta a ex-poslanec, lídr Ústí 2014
Jiří Čepelka.
V Ústí nad Orlicí je celkem 188 výherních automatů. To je na velikost našeho města skutečně mnoho. Na provozování výherních automatů se nabaluje i další kriminalita, rušení nočního klidu, krádeže, vandalismus. Našemu sdružení Ústí 2014 není tato problematika lhostejná. Jsme pro úplný zákaz provozování výherních automatů na celém území města. Bezpečnost a klid ve městě pro nás znamenají více než příjem z hazardu do městské pokladny. Chybějící prostředky pak chceme nahradit z jiných zdrojů.

JIŘÍ PRECLÍK, lídr ČSSD, ředitel místního Červeného kříže
Jiří Preclík.
Otázka hazardu je velmi složitá, každý z nás má na ni jiný názor. Do hazardu nespadají pouze výherní automaty různých druhů, ale také sázení na sport, loterie, tomboly…
Problém, který řeší většina měst a obcí, jsou výherní automaty. V otázce výherních automatů jsem pro jejich úplný zákaz na území města. Hlavní důvody mého rozhodnutí jsou prevence (osoba nemůže začít hrát, když není kde) a sociální dopady na rodiny. Nutné je si však uvědomit, že hrací automaty nezmizí mávnutím kouzelného proutku přijetím obecně závazné vyhlášky, kterou se stanoví zákaz provozování loterií a jiných podobných her na celém území města Ústí nad Orlicí, ať už okamžitým nebo postupným zákazem. Přesto pevně věřím, že co možná v nejkratší době.

TOMÁŠ TEPLÝ – podnikatel ve stavebnictví, lídr Nezávislých s podporou TOP 09
Tomáš Teplý.
Hazard a drogy jsou závislosti. Závislosti stejně nebezpečné. Je tu jeden malý rozdíl: město, stát a společnost hrací automaty tolerují. Naše město s firmami provozujícími automaty v minulosti uzavřelo písemné smlouvy. Je nutné tyto smlouvy vypovědět, protože hazard a drogy jsou stejně nebezpečné.
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s